Road

Rowery szosowe – sprzęt dla mistrzów długich dystansów


Rowery szosowe są zaprojektowane w taki sposób, by pozwolić na pokonywanie dużych odległości po utwardzonej nawierzchni z możliwie wysoką prędkością. Żeby maksymalnie ułatwić osiągnięcie tego celu, do produkcji tych maszyn stosuje się najlżejsze i najbardziej wytrzymałe materiały. Dba się również o to, by wszystkie elementy osprzętu były jak najlżejsze. Drugim, obok redukcji masy, kluczowym obszarem dla uzyskania możliwości szybkiej jazdy na długich odcinkach, jest zapewnienie maksymalnego wykorzystania siły mięśni jadącego. Dla ociągnięcia tego celu cała konstrukcja roweru, a szczególnie zespołu przenoszącego napęd, jest podporządkowana eliminowaniu wszystkich strat energii. Projektanci rowerów szosowych wiele uwagi poświęcają geometrii i optymalnej sztywności ramy, zapewnieniu aerodynamicznej sylwetki oraz doborowi najefektywniej działającego osprzętu.


Rowery szosowe Northtec wykorzystują hydroformowane ramy z aluminium 6061 o znakomitych parametrach i świetnie dobranym kształcie. Dzięki osprzętowi Shimano z szosowych serii Claris lub Tiagra zapewniają precyzyjne i bezstratne przenoszenie napędu i skuteczne hamowanie – wszystko to przy zachowaniu bardzo niskiej wagi podzespołów. Rowery szosowe Hathor marki Northtec wyposażono w carbonowy widelec, który pozwala na dobre tłumienie drgań bez utraty sztywności konstrukcji. Wszystkie zastosowane w rowerach rozwiązania m.in. linki ukryte wewnątrz ramy, przyczyniają się do poprawy aerodynamiki i pozawalają na osiąganie fantastycznych wyników.

3699 zł

2699 zł

Rower szosowy – aerodynamika, lekkość i efektywne wykorzystanie siły mięśni

Rower szosowy kojarzy się najczęściej z mknącymi w wielkich tourach peletonami kolorowo ubranych kolarzy, którzy nisko pochyleni z mozołem pokonują kolejne kilometry. Wygląd rowerów szosowych – duże, cienkie koła, charakterystycznie wygięte kierownice, szerokie pedały z szybkozamykaczami i wąskie siodełka – wszystko to różni się zdecydowanie od tego, co widzimy w maszynach innych rodzajów. Konstrukcja roweru szosowego jest w całości podporządkowana temu, by można się było rozpędzić do dużej prędkości i utrzymywać ją przez dłuższy czas. Osiąga się to, dbając o małe opory powietrza, lekkość oraz zamianę całej siły mięśni kolarza w pokonywany dystans. Wszystkie części, z których składa się rower szosowy, są dobierane z myślą o tych trzech elementach.

Rama – kluczowy element roweru szosowego

Rama roweru szosowego jest jego najważniejszą częścią, ponieważ w dużej mierze decyduje o tym, na ile uda się w pełni wykorzystać pozostałe elementy. Rama musi zapewniać odpowiednią sztywność oraz geometrię dającą dobrą aerodynamikę i ergonomię. Dzięki sztywności cała konstrukcja roweru nie odkształca się, więc cała siła pedałującego może być przekazywana na koła. Geometria ramy decyduje efektywności pokonywania oporów powietrza przez rower wraz z jadącym na nim kolarzem. Wpływa na to również pozycja, jaką za sprawą takiego, a nie innego wyprofilowania ramy przyjmuje rowerzysta. Ergonomia zaś łączy się zarówno z układem ciała kolarza, jak i z tym, czy kształt ramy pozwala mu na optymalne wykorzystywanie możliwości swojego ciała.

Wybór roweru szosowego – na co warto zwrócić uwagę

Przy wyborze roweru szosowego najważniejszą sprawą jest znalezienie rozmiaru ramy odpowiedniego do wzrostu, długości nóg i rąk oraz preferencji użytkownika – np. zależnie od wybranej odległości między osiami kół rower będzie albo bardziej zwrotny, gdy wartość ta będzie mniejsza, albo bardziej stabilny i komfortowy, gdy większa. Bardzo istotny jest też materiał, z którego wykonano ramę i widelec.Najpopularniejszymi używanymi materiałami są stopy aluminium oraz włókno węglowe. Ramy aluminiowe mają tę przewagę, że są bardziej sztywne, co zmniejsza straty energii podczas pedałowania. Ramy z carbonu zaś lepiej tłumią drgania wynikające z nierówności nawierzchni. Dobrym rozwiązaniem jest więc łączenie ramy z aluminium i widelca z carbonu, co pozwala na wykorzystanie zalet obu materiałów.

Osprzęt roweru szosowego jest równie ważny. Przy jego wyborze warto zwrócić uwagę na trwałość, wagę i własności użytkowe. O wytrzymałości osprzętu decyduje doświadczenie producenta, wykorzystywane przez niego technologie i materiały. Najbezpieczniejszy wybór to produkt znanej firmy, np. Shimano, którego części są wykorzystywane m.in. w rowerach szosowych Northtec. Gwarantują one zarówno niską masę, jak i precyzyjne, bezawaryjne działanie.