Kids

Rowery dziecięce


Zakup roweru dziecięcego to ważna decyzja – sprzęt musi maksymalnie ułatwiać dziecku jazdę i co najważniejsze być dla niego w pełni bezpieczny. Idealny rower dla dziecka powinien mieć lekko obniżoną ramę, która jest pozbawiona ostrych kantów i wystających elementów mogących doprowadzić do urazu czy zranienia. Dobrze, gdy jest wyposażony w tradycyjny hamulec nożny oraz hamulec przedni, tak by dziecko stopniowo uczyło się z niego korzystać. Bardzo przydatna jest dodatkowa regulacja kierownicy, która lepiej pozwoli dopasować rower do wzrostu dziecka i długości rąk, umożliwiając pewny chwyt.


Jazda na rowerze jest dla dziecka bardzo korzystna. Przyzwyczaja do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu, pozwala wyładować nadmiar energii oraz rozwija równowagę i uczy przewidywania. Zanim dziecko opanuje samodzielną jazdę na dwukołowym rowerze, musi nauczyć się zachowywać równowagę. Rowery dziecięce Northtec są wyposażone w wygodny popychacz, który można z czasem zdemontować oraz łatwe do odkręcenia kółka boczne. Dla większego bezpieczeństwa łańcuch oraz zębatki są ukryte za szczelną osłoną. Zamontowano także dobrze widoczną długą chorągiewkę na wysięgniku. Rowery dziecięce Northtec są dostępne w wielu różnych kombinacjach kolorystycznych i odmianach dla chłopców oraz dziewczynek. Dostępne rozmiary kół to 14, 16 i 18 cali.

659 zł

599 zł

559 zł

659 zł

599 zł

559 zł

Rowery dziecięce – bezpieczeństwo i właściwy rozmiar

Dzieci szybko rosną, wciąż trzeba kupować im nowe ubrania czy buty. Wielu rodziców planując zakup roweru, chciałoby, żeby służył dziecku jak najdłużej. Często prowadzi to do szukania „okazji” w supermarketach czy kupowaniu roweru o większym rozmiarze, „na wyrost”. Oba te pomysły nie są najlepsze, choć z różnych powodów.Rower z supermarketu od nieznanego producenta może być dla dziecka niebezpieczny. Trudno ocenić jakiej jakości komponentów użyto w jego konstrukcji oraz jak wytrzymały osprzęt został na nim zamontowany. Ewentualne awarie wynikające ze złej jakości materiałów, np. ułamana ostro zakończona dźwignia hamulca, złamana kierownica czy pęknięta rama to zagrożenia, których nie wolno lekceważyć.Rower, który jest dla dziecka za duży, również nie sprawdzi się w praktyce. Będzie zbyt ciężki, a jazda na nim nie będzie sprawiała dziecku przyjemności. Co gorsza, może je zniechęcić do jazdy. Zbyt duży rozmiar roweru sprawi też, że dziecko nie będzie mogło swobodnie dotknąć stopą ziemi. Trudno w takiej sytuacji o poczucie bezpieczeństwa niezbędne do nauki i samodzielnej jazdy.

Na co zwrócić uwagę na przy wyborze roweru dziecięcego?

Gdy zdecydowaliśmy się już na rower, którego rozmiar odpowiada długości nóg i rąk naszego dziecka pora na przyjrzenie się kilku szczegółom, które są istotne, a mogą nam umknąć. Mniejsze dzieci korzystają z rowerów zupełnie inaczej niż starsze. Najczęściej rower jest na początku elementem zabawy. Dziecko często się zatrzymuje, zsiada z niego, odchodzi do innej czynności i po chwili wraca. Żeby zapewnić bezpieczeństwo i wyeliminować ryzyko urazu, rowerek dziecięcy powinien mieć obniżoną ramę, tak by uderzenie o nią kroczem przy zsiadaniu czy w razie nagłego zatrzymania było mało prawdopodobne.

Układ kostny dziecka stale się rozwija, długie przebywanie w niekomfortowej pozycji może sprzyjać wadom postawy podobnie, jak piętnowane niegdyś „garbienie się”. Z tego powodu bardzo ważne jest, żeby rower dziecięcy zapewniał wygodną, wyprostowaną pozycję, która nie obciąża nadmiernie kręgosłupa ani stawów. Będzie to możliwe, jeśli siodełko roweru będzie mogło być ustawione niżej niż uchwyty do trzymania kierownicy.Rzadko zdarza się, by dzieci traktowały swój rower z uwagą dłużej niż kilka dni po zakupie. Dlatego w trosce o własny portfel lepiej wybrać solidną konstrukcję od sprawdzonego producenta. Będzie to gwarancją, że kilkukrotnie porzucony na chodniku rower nie rozleci się na kawałki. Trzeba też pamiętać, że to na rodzicach spoczywa pełna odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka. Koniecznie trzeba więc co jakiś czas sprawdzać stan roweru, szczególną uwagę poświęcając działaniu hamulców.