Gdzie kupować rower?

Decydując się na zakup roweru skieruj swe kroki do specjalistycznego sklepu rowerowego, w którym sprzedawca - często sam zapalony rowerzysta - fachowo wyjaśni Ci różnice między poszczególnymi modelami, dopasuje wielkość roweru do Twojej sylwetki, a wydając Ci optymalnie dobrany rower upewni się, że wszystko chodzi w nim tak jak należy.
Przed dokonaniem ostatecznego wyboru odwiedź najlepiej kilka takich sklepów, porównaj ich ofertę i dokładnie zastanów się, który rower najbardziej Ci odpowiada. Ukoronowaniem transakcji w specjalistycznym sklepie jest często niewielki bonus w postaci dodatkowego elementu wyposażenia - nóżki rowerowej, światełka czy licznika.
Chcąc kupić dobry rower, który posłuży Ci przynajmniej kilka lat i który nie będzie źródłem ciągłych zmartwień i trosk omijaj z dala supermarkety. Nie znajdziesz tam ani fachowej obsługi (sprzedawca, który jednego dnia pracuje w dziale z warzywami a drugiego stoi "na rowerach" nie będzie wiele wiedział) ani dobrego roweru. Szkoda twojej fatygi i szkoda Twoich pieniędzy.

 
Jaki typ roweru?

Myśląc o nabyciu roweru musisz na wstępie zastanowić się gdzie i jak będziesz na nim jeździć oraz jak często i jak wiele czasu będziesz na nim spędzać? Znając odpowiedzi na te pytania będzie Ci łatwiej znaleźć optymalny model dla siebie.

Rowery możemy podzielić na kilka podstawowych grup:

ROWER GÓRSKI:

Najpopularniejszy obecnie typ roweru. Przeznaczony do jazdy w terenie, doskonale spisuje się również w mieście. Występuje w wielu odmianach - od wyczynowej, w której znajduje się tylko niezbędny osprzęt (brak błotników, świateł, itp..), aż po wersję zbliżona do roweru miejskiego. Główna różnica w stosunku do roweru miejskiego to klasa osprzętu - jest wyższa niż w miejskim modelu.

ROWER MIEJSKI:

Jak sama nazwa wskazuje jest to rower do jazdy po mieście. Posiada pełny osprzęt /błotniki, oświetlenie, bagażnik oraz specyficzną geometrię ramy, zapewniającą wyprostowaną sylwetkę podczas jazdy oraz wygodne oparcie rąk. Zazwyczaj posiadają małą ilośc biegów /3-8/.

ROWER TREKKINGOWY:

Rower przeznaczony na wycieczki, zarówno w parku, jak i wielodniowe. Podobnie jak typ miejski jest wyposażony w cały osprzęt. Najbardziej rzucającą się różnicą w stosunku do rowerów górskich są większe oraz węższe koła (zazwyczaj 28") oraz osprzęt wyższej klasy

ROWER CROSSOWY:

Rowery crossowe stanowią pomost pomiędzy trekkingami i górskimi z jednej, a turystyką i szybką jazdą po szosie z drugiej strony.